Works With Model JMC27G2J3!
Rated by 2 customers
?
Really Easy
30 - 60 mins
Ratings submitted by customers like you who bought this part.
?
In Stock
Fix Number:
FIX244055
Manufacturer #:
WB30X359
Manufactured by:
GE
Works With Model JMC27G2J3!
Product Description
This tilt lock hinge mounted surface element kit includes a 6 inch, two wire, 1350 watt surface element, and a terminal block with all three-wire units. These high rise elements do not come with an attached trim ring.
Questions and Answers
Be the first to ask our experts a question about this part!
Installation Instructions Provided by Fix customers like you.
Average Repair Rating: 4.0 / 5.0, 2 reviews.
Sort by:
Sorry, we couldn't find any existing installation instruction that matched.
Customer:
REBECCA from PORTLAND, TX
Parts Used:
Difficulty Level:
Really Easy
Total Repair Time:
30 - 60 mins
Tools:
Nutdriver, Screw drivers
Light switch didn't work, oven/broiler selector switch was broken and 6" surface element was broken.
The parts all fit perfectly. The instructions with them aren't very good. I just pulled one wire at a time on the switches and placed in same location on the new ones. I am a 56 year old grandma and had no problem. A replacement stove was 1300.00 but I fixed this one for under 200.00! My kitchen restricts me to a 27" stove and all stoves are 30" pretty much standard now. I can only get a replacement coil drop in stove like I have now. Just as well keep what I have.